Kamery które wyłapią kierowców trzymających telefony w dłoni !

This Jan. 12, 2019, photo captured by a Mobile Phone Detection Camera and released by Transport for NSW shows a driver using a mobile phone while driving in Australia. Australian state New South Wales is attempting to persuade the public to put down their smartphones while driving by rolling out cameras to prosecute distracted motorists. New South Wales Roads Minister Andrew Constance said on Monday, Sept. 23, 2019, Australia’s most populous state was the first jurisdiction in the world to use such technology to punish drivers distracted by social media, text messages or phone calls. The government intends to roll out 45 Mobile Phone Detection Cameras across the state by December, he said. (Transport for NSW via AP)

Od wczoraj (01.10.2019) holenderska policja korzysta na drogach z nowego typu kamer. Obserwują one kierowców i wyłapują osoby używające telefonu i innych urządzeń elektronicznych za kierownicą. 

Kamery bazują na sztucznej inteligencji, mogącej rozpoznać, czy podczas jazdy kierowca trzyma w dłoni urządzenie mobilne: smartfona, tableta czy też nawigację. Urządzenie posiada dwa aparaty – jeden robi zdjęcie sprawcy, a drugi tablicy rejestracyjnej pojazdu, następnie przekazuje je do policyjnej bazy danych. Funkcjonariusz policji ocenia fotografie i podejmuje ostateczną decyzję o wystawieniu mandatu. Grzywna wynosi 240 euro.

Jeśli chodzi o kwestie prawne, to mandat za wykroczenie przyznawany jest właścicielowi pojazdu na podstawie numeru rejestracyjnego. Policję nie interesuje, kto siedział za kierownicą, ta sprawa leży już w gestii właściciela.

Celem policji jest zwiększenie bezpieczeństwa na drodze poprzez zmniejszenie rozproszenia za kierownicą. Jak podają eksperci, korzystanie z telefonu podczas jazdy czterokrotnie zwiększa szansę wypadku.

Na dziś dzień holenderska policja dysponuje dwoma mobilnymi kamerami, ale po pozytywnych testach zapowiada zakup kolejnych. Urządzenia działają dodatkowo w podczerwieni i rejestrują wykroczenia również po zmroku. Ich obsługą zajmuje się policja ogólnokrajowa, więc kamer można się spodziewać na drogach w całej Holandii.

Miejmy nadzieję, że w Polsce także pojawią się tego typu fotoradary, które działają niezawodnie w każdych warunkach pogodowych.

DANE FIRMY

  • AUTO LAWETA 24H ANHOL POMOC DROGOWA TIR & OSOBOWE
  • ul. Poznańska 22
  • 66-300 Skwierzyna
  • NIP : 5961204628
  • REGON : 211196882

ODDZIAŁY

  • B. AUTO LAWETA 24H ANHOL POMOC DROGOWA GORZÓW WIELKOPOLSKI TIR & OSOBOWE
  • ul. Akacjowa 3
  • 66-400 Gorzów Wielkopolski
  • TEL : +48 602 793 389
  • MAIL : [email protected]