Stan zdrowia kierowców zawodowych jest w skandalicznym stanie

Fundacja Truckers Life przez ostatnie dwa lata gromadziła dane na temat stanu zdrowia kierowców zawodowych. Mobilne badania przeprowadzał Truckers Lab, następnie opracowało je i przeanalizowało Koło Naukowe Dietetyków z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wyniki okazały się alarmujące, co przedstawia ostatni “Raport na temat stanu odżywienia i sposobu żywienia kierowców samochodów ciężarowych”.

Analiza danych wykazała, że ponad 80% badanych cierpi na nadwagę i otyłość, a u ponad 60%  stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu we krwi. Wyniki ciśnienia krwi również nie są optymistyczne. Wiąże się to bezpośrednio z podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Co może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu czy innych schorzeń z nieodwracalnym uszczerbkiem na zdrowiu.

Istotną przyczyną takich nieprawidłowości może być sposób żywienia, dlatego przeprowadzono z kierowcami wywiad pod kątem wiedzy o prawidłowym odżywianiu. Okazało się, że większość z nich ma dostateczną wiedzę o wartościach odżywczych produktów, ale ich nawyki żywieniowe w życiu codziennym, a zwłaszcza w trasie, są złe. Ich codzienna dieta skupia się na kiełbasie, parówkach, wędlinach, potrawach smażonych, produktach z białej mąki oraz słodzonych, gazowanych napojach. Niekorzystnie na ich zdrowie wpływa znikome spożycie owoców i warzyw, a nadmierne fast foodów czy napoi energetycznych.

Na samopoczucie kierowców, oprócz źle zbilansowanej diety, ma znaczny wpływ siedzący tryb pracy i znikomy ruch fizyczny, kończący się często na załadunku i rozładunku. W konsekwencji pojawia się senność, zmęczenie i brak koncentracji, co w ich pracy może być przyczyną niebezpieczeństwa na drodze.

Takie alarmujące dane spowodowały, że rusza kolejna edycja kampanii Truckers Lab. Tego lata pod hasłem “Weź się na warsztat” następni kierowcy będą mogli sprawdzić stan swojego zdrowia, a w rezultacie zmienić swoje złe nawyki żywieniowe.

Więcej informacji o letniej kampanii na stronie www.truckers.eu

Fundacja Truckers Life od 2013 roku działa z myślą o zdrowiu i bezpieczeństwie kierowców zawodowych. Bada i analizuje stan ich zdrowia, edukuje i dostarcza narzędzia służące poprawie ich zdrowia. Jest sprawcą projektu budowy przyparkingowych siłowni. Wybudowała już ponad 100 takich obiektów w Europie.

DANE FIRMY

  • AUTO LAWETA 24H ANHOL POMOC DROGOWA TIR & OSOBOWE
  • ul. Poznańska 22
  • 66-300 Skwierzyna
  • NIP : 5961204628
  • REGON : 211196882

ODDZIAŁY

  • B. AUTO LAWETA 24H ANHOL POMOC DROGOWA GORZÓW WIELKOPOLSKI TIR & OSOBOWE
  • ul. Akacjowa 3
  • 66-400 Gorzów Wielkopolski
  • TEL : +48 602 793 389
  • MAIL : [email protected]