Odszkodowanie za zalany samochód podczas powodzi można otrzymać bez AC !

Do niedawna w Polsce powódź kojarzono z wiosennymi roztopami lub długotrwałymi opadami. Obecnie jednak, głównie latem, mają miejsce tak gwałtowne burze, że zmieniają ulice w rwące potoki, zatapiając tym samym samochody. Czy właściciel zalanego samochodu ma prawo do odszkodowania i jak przedstawia się jego wartość na rynku wtórnym?

Odszkodowanie za zalanie

Gdy do zalania samochodu doszło w skutek czyjegoś zaniedbania lub wadliwego zabezpieczenia, właściciel może starać się o odszkodowanie mimo braku polisy autocasco. Może to zrobić w przypadku zalania w następstwie nieprawidłowo wykonanej instalacji kanalizacyjnej lub gdy uszkodzenie samochodu jest wynikiem zaniedbania miejskiej służby, kiedy np. w skutek napływu wody lub powiewu wiatru, runęło na ziemię nie wycięte stare lub chore drzewo. Takie sprawy są jednak rozpatrywane indywidualnie i nie ma gwarancji na otrzymanie pieniędzy.

O wiele lepsze widoki na odszkodowanie mają właściciele posiadający AC, najlepiej z dodatkowymi pakietami. W ich przypadku straty oszacuje rzeczoznawca, a właściciel wybiera tylko, czy sposób naprawy samochodu ma być gotówkowy czy bezgotówkowy.

Wygląda to inaczej, gdy pojazd był mocno zatopiony i długo przebywał w wodzie. Wtedy rzeczoznawca ustala czy wystarczy osuszenie i wyczyszczenie, czy też są konieczne dodatkowe zabiegi. W przypadku aut wypełnionych elektroniką zalanie może się wiązać z tak dużymi wydatkami, że oszacowana szkoda będzie całkowita. Wtedy ustala się wartość samochodu przed zdarzeniem i odejmuje od niej wartość wraku.

Trzeba pamiętać, że podstawą do ubiegania się o odszkodowanie jest udokumentowanie zniszczeń i ich zgłoszenie. Najlepiej przed odholowaniem czy przeparkowaniem zrobić zdjęcia stanu samochodu. Jeżeli chcemy dochodzić odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC, potrzebni są także świadkowie, którzy w sądzie opiszą sytuację.

Kolejna sprawa, o jakiej trzeba pamietać, to termin zgłoszenia szkody określony przez ubezpieczyciela. Naturalnie firmy ubezpieczeniowe będą się starały umniejszyć swoją odpowiedzialność, udowadniając, że właściciel auta przyczynił się do powstania szkody, na przykład próbując uruchomić silnik czy zaniechając przeparkowania jeśli spodziewane są podtopienia.

Samochód po zalaniu – rynek wtórny

Czy samochód po powodzi nadaje się do dalszego użytkowania, zależy od tego, jak bardzo został zalany, jak długo stał w wodzie i gdzie miało to miejsce. Często bywa, że pojazdu po zalaniu nie opłaca się naprawiać. Elementy, jakie niesie z sobą rwąca woda, uszkadzają karoserię, a do wnętrza auta dostaje się muł czy piasek. Przywrócenie takiego samochodu do stanu przed zalaniem jest raczej niemożliwe. W przypadku uszkodzeń silnika czy elektroniki jest jeszcze gorzej, ponieważ wymiana części jest często tak kosztowna, że samochód kierowany jest na złom. Jednakże nie zawsze tam dociera, trafiając po pobieżnej naprawie na rynek wtórny jako “okazja”. Warto wtedy wziąć pod lupę takie auto i obejrzeć je z fachowcem, a także zajrzeć do bezpłatnego rejestru historiapojazdu.gov.pl.

Gdy zdecydujemy się kupić taki samochód za pośrednictwem komisu, nie podpisujemy umowy in blanco z jego byłym właścicielem, gdyż wtedy komis umywa ręce. Po zakupie pozostaje już tylko droga sądowa.

W jaki sposób pozyskać za darmo prawnika , aby uzyskał dla nas odszkodowanie ?

Co w przypadku jeżeli sami boimy się walczyć o odszkodowanie a nie stać nas na dobrego prawnika ? Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem każdego roku przybywa firm które za % z uzyskanego odszkodowania opłacą nam prawników. Firmy które się w tym specjalizują to między innymi EUCO , DRB itp. Dodatkową firmą pozyskania prawnika , jest szukanie go na własną rękę . Jako że prawników na polskim rynku przybywa z roku na rok , prawnicy coraz mocniej rywalizują o klienta. Dzięki temu wiele kancelarii oferuje swoje usługi także w zamian za % nie pobierając z góry opłat za prowadzenie sprawy, więc warto obdzwonić w swoim mieście prawników specjalizujących się w prawie cywilnym oferując im poprowadzenie swojej sprawy za % z wygranej. Co jest lepsze poszukiwanie prawnika bezpośrednio czy skorzystanie z firmy ? Zazwyczaj większe korzyści płyną z pozyskania prawnika samodzielnie ponieważ nie ma pośredników między Pawlikiem a Nami dzięki temu znacząco skraca się czas realizacji usługi prawnej. Dzięki czemu można wynegocjować z prawnikiem znacznie lepsze warunki niż z firmą specjalizującą się w odszkodowaniach. Firmy specjalizujące się w odszkodowaniach zalecamy wybierać wyłącznie w momencie gdy nie mamy czasu na poszukiwanie prawnika lub nie jesteśmy w stanie dogadać się sami bezpośrednio z prawnikiem.

DANE FIRMY

  • AUTO LAWETA 24H ANHOL POMOC DROGOWA TIR & OSOBOWE
  • ul. Poznańska 22
  • 66-300 Skwierzyna
  • NIP : 5961204628
  • REGON : 211196882

ODDZIAŁY

  • B. AUTO LAWETA 24H ANHOL POMOC DROGOWA GORZÓW WIELKOPOLSKI TIR & OSOBOWE
  • ul. Akacjowa 3
  • 66-400 Gorzów Wielkopolski
  • TEL : +48 602 793 389
  • MAIL : [email protected]